Elektroliečba

  • ultrazvuk
  • diadynamik
  • interferenčné prúdy
  • magnetoterapia

Ultrazvuk

Pri liečbe ultrazvukom sa využíva premena elektrickej energie vysokofrekvenčného prúdu na mechanickú a tepelnú energiu – energiu ultrazvuku. Aplikuje sa ako ultrazvuková procedúra kontaktnou elektródou.

Ultrazvuk funguje na báze pulznej alebo kontinuálnej aplikácie. Pri aplikácií sa pre lepší kontakt využíva kontaktné médium. Kontaktným médiom je napríklad vodivý gél alebo parafínový olej. Ultrazvuk je vlastne mikromasáž spolu so zahriatím, zlepšením výživy tkanív, úľavou od bolesti a relaxáciou. Najčastejšie sa v praxi využíva pri aplikácii s diagnózami ako sú vertebrogénny systém, artrózy, reumatické zápaly či stavy po úrazoch. Dĺžka aplikácie ultrazvuku je maximálne 10 minút.

Účinky ultrazvuku súpredovšetkým prekrvenie tkanív, podpora tkanivovej difúzie, spazmolitický účinok, analgetický a antispazmolitický. Aplikácia ultrazvuku preniká do hĺbky cca 2 – 6 cm. Tento druh terapie predpisuje výlučne lekár, ktorý určí presné miesto bolesti kde bude daný druh procedúry aplikovaný.

Terapia ultrazvukom sa neodporúča predovšetkým v oblasti rastových zón u detí, v okolí parenchýmových orgánov, oblasť srdca, pooperačné stavy chrbtice, nad nervami s kostnými výrastkami blízko povrchu, nádorové ochorenia a krvácavé stavy.

Diadynamik

Tento druh elektroterapie využíva zmiešané prúdy (galvanický, faradický ...a pod.) kde dochádza k dráždeniu svalov ktoré spôsobujú prekrvenie a urýchlenie hojenia. Diadynamik je v praxi využívaný pri ochoreniach pohybového systému, pri omrzlinách, poruchách prekrvenia a na zmiernenie bolesti.

Diadynamik využíva počas aplikácie galvanický a faradický prípadne iný impulzný prúd. Počas kombinácie jednotlivých prúdov sa účinky zlučujú. Hovorím o účinkoch ako sú hlavne analgetický a hyperemizačný (prehrievanie). Prúd s účinkom prevažne inhibičným má frekvenciu 100 Hz, prúd s frekvenciou 50 Hz má skôr účinok dynamogénny, teda excitačný, facilitačný a tonizujúci. Slúži na odstránenie opuchu obalu nervu, uvoľnuje od bolesti a tonizuje svaly. Tento druh terapie predpisuje výlučne lekár, ktorý určí presné miesto bolesti kde bude daný druh procedúry aplikovaný.

Diadynamik sa využíva pri poruchách pohybového aparátu, bolesti chrbtice a bolestí kĺbov. Účinky ktoré sem patria sú analgetický, hyperemizačný, antiedematózny, relaxačný a tonizačný.

Medzi kontraindikácie patria pacienti s kardiostimulátorom, nádorové ochorenia, poruchy citlivosti, tehotenstvo, ekzémy a krvácavé stavy.

Interferenčný prúd

Charakterizujeme ho ako impulzné dvojpólové alebo štvorpólové prúdy ktoré prekrvujú tkanivo, zlepšujú vstrebávanie a formujú svalstvo.

Sú to vlastne stredno-frekvenčné prúdy ktorú majú taktiež tonizačný a analgetický účinok. Prekonávajú ľahko kožný odpor s rezorpčným a hyperemizačným účinkom. Doba aplikácie je podľa druhu ochorenia približne 12 – 20 min. Tento druh terapie predpisuje výlučne lekár, ktorý určí presné miesto bolesti kde bude daný druh procedúry aplikovaný.

Interferenčné prúdy slúžia pri ochoreniach pohybového aparátu ako elektromasáž. Sú odporúčané pri degeneratívnych, zápalových a reumatických ochoreniach, u ľudí s poruchami prekrvenia a opuchmi.

Neodporúčajú sa pri Parkinsonovom ochorení, krvácavých stavoch, horúčkových stavoch, pri kardiostimulátore, infekciách kože, pri poruchách citlivosti, počas tehotenstva a ľudí s kovovým implantátom.

Magnetoterapia

Druh procedúry ktorý sa využíva pri post traumatických stavoch a reumatických ochoreniach. Magnetoterapia vytvára a využíva terapeutické účinky magnetického poľa.

Prvá skúsenosť s magnetoterapiou sa uskutočnila približne od 3 500 rokov p.n.l. v Číne.

Magnet využíva nízkofrekvenčné magnetické pole (100Hz) ktoré prechádza a pôsobí na celé telo pacienta. Pomáha rozširovať cievy a urýchľuje látkovú výmenu.

Posilňuje imunitný systém, podporuje tvorbu kolagénu kostí, napomáha k lepšiemu spánku, má analgetický účinok, zvyšuje prísun kyslíka, má protizápalový účinok, zlepšuje výživu tkanív a prekrvenie. Výhody tejto procedúry sú aplikácia magnetoterapie cez sadrový obväz, aplikácia pri kovových dlahách a kĺbových náhradách.

Počet magnetoterapie záleží od stanovenej diagnózy (od 10 do 30 opakovaní).Doba aplikácie je 30 minút.

Magnetoterapia sa osvedčuje v liečbe bronchiálnej astmy, reumy, artritídy, artrózy, osteoporózy, poruchách spánku, “tenisových lakťoch a zmrznutých ramien”, myopatie, migrénach, vegetatívnej dystonie.

Podporuje hojenie endoprotéz, hojenie zlomenín, bolestí chrbtice, degeneratívne ochorenia pohybového aparátu, neuralgie, obrny nervov atď. Magnetoterapia má analgetický účinok už od 3. - 4. dňa terapie a postupne tieto bolesti úplne stratí. Tento druh procedúry je vhodný ako doplnok pri kúpeľnej terapii.

Kontraindikácie magnetoterapie sú predovšetkým hnisajúce rany, prítomnosť kardiostimulátora, kovové implantáty, defibrilátor, nádorové ochorenia, psychické ochorenia, poruchy funkcie endokrinných žliaz či tehotenstvo.